Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
KADIN

Bu 4 Tencereyi Kesinlikle Kullanmayın!

Obezite ve benzeri sorunların yaygın olduğu bu dönemlerde uzmanlar sağlıklı beslenmenin önemini her zaman vurgulamaktadır. Ancak sağlıklı beslenmek, sadece yediklerimize dikkat ederek değil yediğimiz yiyeceklerin yapıldığı ortama ve kullanılan araç gereçlere de bağlı olan bir şeydir. Siz ne kadar brokoli gibi sağlıklı bir sebze yediğinizi söyleseniz de pişirirken kullandığınız tencere toksik etki yapan maddeden yapılmışsa bunun size yarardan çok zarar vereceğini bilmenizi isteriz.


Bu yazıda En tehlikeli tencere ürünlerini araştırdık ve bunun yanında tercih edebileceğiniz daha güvenlilir seçenekler bulduk.

Teflon Tencere

Teflon tencereler , muhtemelen bu listedeki en büyük suçludur . Birçok kişi yapışmaz özellikte olduğu için bu tencereleri seçer çünkü uygun ve her yerde mevcuttur. Aynı zamanda en tehlikeli maddelerden biridir.


Teflon tencere ürünlerinin yapışmaz özellikleri, belli bir sıcaklığının üzerinde ısıtıldığında toksinlerin ayrılmaya başladığı bir plastik polimer olan PTFE (politetrafloroetilen) kaplaması ile elde edilir . Bu zehirli dumanlar , Teflon gribi olarak bilinen, polimer duman ateşi adı verilen grip benzeri semptomlara yol açar . Teflon sadece insanlar için tehlikeli değildir . Aynı zamanda bazı hayvanlar üzerinde de istenmeyen etkilere yol açtığı gözlenmiştir.

Teflon tencere içinde bulunan bir başka kimyasal bileşik de meme, prostat ve yumurtalık kanseri dahil olmak üzere çeşitli kanser türlerine neden olan PFOA’dır (perflorooktanoik asit) . PFOA’nın , Teflon ürünlerinde insanlar için hiçbir risk oluşturmayacak kadar küçük miktarlarda bulunduğuna inanılmaktadır. Ancak, diğer pek çok gündelik eşyada da bulunduğu da göz ardı edilmemelidir. Bu nedenle mümkün olduğunca maruz kalacağınız alanları sınırlandırmak en iyisidir.

Diğer kaplanmış, PTFE ve PFOA içermeyen yapışmaz pişirme tencereleri, yalnızca kaplama sağlam olduğu zaman kullanımı güvenlidir. Kaplama ince olduğundan kolayca aşınabilir. Bir kez aşındıktan sonra, tencerenin kullanımı hemen durdurulmalıdır.


Bunun yerine bu güvenli alternatifi deneyebilirsiniz:Gerçek dökme demir tencere. Bu zamana kadar yapılan testlerden başarıyla geçmiş olan güvenli bir pişirme seçeneğidir. İyi ve eşit ısıtır. Gıdalarınıza zehirli bir şey sızdırmaz. Demir seviyenizi arttırmak için iyi ve doğal bir yoldur. Demir seviyeleriniz iyiyse, güvenli ve kullanışlı olan emaye dökme demir tencereleri deneyebilirsiniz.

Alüminyum Tencere ve Alüminyum Folyo

Alüminyum kullanımının bu kadar yaygın olması sürpriz değildir . Çokça metal içermesinin yanı sıra, aynı zamanda güçlü, hafif, çok yönlü ve geri dönüştürülebilirlerdir. Ancak çoğu kişinin bilmediği tehlikelere de sahiplerdir.

Alüminyum , nörotoksik bir maddedir. Yükseltilmiş alüminyum seviyelerinin Alzheimer ve ALS dahil olmak üzere birçok merkezi sinir sistemi hastalığına neden olduğu araştırmalarca kanıtlanmıştır. Alüminyum tencere genellikle kaplı olsa da, kaplama aşınmaya eğilimlidir. Bu nedenle içinde bulundurduğu zehirli metalleri yiyeceğinize bırakır.

Bunun yerine daha güvenilir bir alternatifi deneyin: Cam tencere. Bu, dikkate alınması gereken diğer güvenilir seçeneklerden biridir. Isıtıldığında zehirli hiçbir şey salmaz, dayanıklı ve çevre dostudur . Herhangi eski tat ve kokuya neden olmaz. Aliminyum tencerelere göre maliyetleri biraz fazladır.


Bakır Tencere

Mağazalarda da sıkça denk geldiğimiz bakır tencerelerin ne kadar güzel gözüktüğünü hepiniz farketmişsinizdir. Ayrıca, hızlı ve eşit ısıtma sağlayan iletken özellikleri hakkında da bilgi sahibi olmuş olabilirsiniz. Ancak bakırın , tencerelerde kullanıldığında gerçekten tehlikeli olabileceğini biliyor muydunuz?

Diğer bazı ağır metaller gibi, bir miktar bakır da insan sağlığı için çok önemlidir. Ama bu miktarı aşan şekilde vücuda alındığında ağır metal zehirlenmelerine yol açabilir . Bakır tencere kaplanmadığı zaman asitli yiyecekleri pişirirken yiyeceğinize bakır bırakabilir. Ve kaplandığında, kaplama genellikle başka bir zehirli eleman olan nikeli içerir.

Bunun yerine bu güvenli alternatifi deneyin: Paslanmaz çelik tencere. Bu harika bir seçenektir. Hafiftir ve çizilmelere karşı dayanıklıdır. Ayrıca uzun ömürlüdür. Ancak gıda sınıfı paslanmaz çelik aldığınızdan emin olun. Bu tip tencereler hiçbir şekilde nikel veya krom içermez.

Seramik Kaplı Tencere

Seramik kaplı tencereler ilk bakışta güzel ve sağlıklı gözükebilir.Belkide mutfakta sıkça tercih edilmesinin bir nedeni de budur. Sonuçta,% 100 seramik pişirme amacıyla tamamen güvenlidir. Ancak dışarıdan bakıldığında seramik gibi gözüken ancak sadece dış kaplaması seramik olan tencereler birsürü tehlikeyi de beraberinde getiriyor.

Yumuşak seramik kaplama tencereler pek dayanıklı değildir ve günlük kullanımdan birkaç ay sonra aşınmaya başlarlar. Aşınma meydana geldiğinde, kaplamada bulunan kurşun ve kadmiyum, yemeğinize ve daha sonra vücudunuza geçebilir.

Kurşun zehirlenmesi ,en tehlikeli metal zehirlenmelerinden biridir ve karın ağrısı, baş ağrısı, kısırlık ve diğer sağlık komplikasyonları (ve ciddi vakalarda, koma veya ölüm gibi ) ile sonuçlanabilir. Kaplama kurşunsuz olsa bile, aşınmış tencere hala tehlikeli olabilir . Çünkü seramik kaplamaların altında genellikle nörotoksik aliminyum malzemesi bulunur.

Bunun yerine bu güvenli alternatifi deneyebilirsiniz:% 100 seramik tencere. Tamamen doğal malzemelerle yapıldığı, toksik olmadığı ve soyulmayacağı için en iyi ve en güvenli seçeneklerden biridir.

Ayrıca yemeklerinizi yapıştırmazlar ve bulaşık makinesinde de yıkanabilirler. Ancak % 100 seramik oldukça pahalı olabilir, uzun ömürlü olduğundan bu pek de önemli bir detay değildir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu