Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
SAĞLIK

Kalbinizin Düzgün Çalışmadığına Dair 8 İşaret

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, her yıl yaklaşık 610 bin kişi kalp hastalıkları ile ilgili sorunlar yaşamaktadır. Hem erkek hem de kadınlar yaşam tarzları ile bağlantılı olan çeşitli nedenlerden dolayı kalp hastalığından etkilenirler. Ancak, bizi kalp rahatsızlığı hakkında bilgilendiren birçok işaret ve uyarı vardır.


Dikkat etmeniz gereken 8 yaygın kalp hastalığı uyarısını sizler için topladık

1. Kola yayılan ağrı

Birçok erkek sol kolda ağrı hissederken, kadınlar her iki kolda da aynı ağrıyı hissederler. Bunun nedeni, kalpten gelen ağrı, vücudunuzun birçok sinirine bağlı olduğundan omuriliğinize gider bu durum söz konusu olmadığında kolunuzun gerçek acı içinde olduğunu düşünür.


2. Hal bırakmayacak şekilde öksürük

Öksürük çeşitli konulardan türetilebilir ve ayrıca kardiyovasküler hastalık belirtisi olabilir. Kanda bulunan pembemsi bir sıvı üreten persistan öksürük, kalp yetmezliği ile bağlantılıdır. Ancak öksürük, dispne ve ani nefes kaybı olan çok daha ciddi bir semptomun alt semptomudur.

3. Şişmiş bacaklar, ayak bilekleri ve ayaklar

Kalbiniz iyi bir şekilde pompalanmadığında, kan damarlarınızdaki sıvı çevre dokulara sızar ve bacaklarınız ve ayaklarınız şişme yapar. Buna periferik ödem ve kalp hastalığı olmayan birçok insanda meydana gelebilir. Fakat yine de, kalp hastalıkları hastaları arasında çok yaygın bir semptomdur ve buna çok dikkat etmelisiniz.


4. İştahsızlık ve mide bulantısı hissi

Kalp hastalığından muzdarip birçok hasta, yemekte iştahsızlık ya da mide bulantısı hissi gösterir . Bunun nedeni, karaciğer çevresinde sindirim sıvısı ve uygun sindirime müdahale eden bağırsaklardır. Bu semptomlar genellikle karın ağrısı ile takip edilir eğer bunların hepsini aynı anda yaşıyorsanız hemen doktorunuzu ziyaret etmelisiniz.

5. Aşırı ve sıradışı şekilde kaygı düzeyleri

Bazı araştırmalar, yaşamlarının çok erken dönemlerinde aşırı endişeden muzdarip insanların kalp hastalığına yatkın olduklarını göstermiştir. Anksiyete, stresli bir yaşam tarzı ya da panik ve fobik kaygı gibi çeşitli bozukluklardan kaynaklanabilir. Anksiyetenin kalbinizdeki bazı etkileri artmış kan basıncı ve azalmış kalp atış hızını içerir .

6. Bilinç kaybı veya bayılma


Kalp hastaları arasında baş dönmesi ve bilinç kaybı hissetmek çok yaygındır. Kalp kanı iyi pompalamıyorsa, kan akışının tıkanmış bir arterden ya da bir valfın daralmasından dolayı tıkanmasıdır. Nefes darlığı hissederseniz ve kısa bir süre baygınlık ederseniz, hemen bir doktora başvurun ve kalbinizi kontrol ettirin.

7. Cildinizin renk değişikliği

Bu en sık görülen semptomlardan biri değildir, fakat göründüğünde, kan akışının azalması, azalmış alyuvar hücrelerinden kaynaklanır ve kalbinizin gerektiği gibi kan pompalamadığının bir işareti olabilir. Şok bu semptomun ana sebebidir ve solgunluk tüm vücudunuzda veya belli bir vücut kısmında, örneğin uzuvda görülebilir. Ancak, eğer kötü hissederseniz panik yapmayın. Şok geçirip geçirmediğinizi kontrol edin veya anemi gibi başka bir sorun var mı gözden geçirin.

8. Deri döküntüsü veya sıradışı etkenler

Allerji ve Klinik İmmünoloji Dergisi ve Amerikan Kardiyoloji Koleji Dergisi tarafından gerçekleştirilen 2 ayrı araştırma projesi egzama ve zona kalp hastalığının, yüksek risk faktörleri olduğunu gösterdi. Egzamaları olanların % 48’inin yüksek tansiyon ve % 29’unun yüksek kolesterol olma olasılığı vardı. Ayrıca, zona olanların bu rahatsızlığı olmayanlara göre kalp krizi geçirme olasılığı % 59 daha yüksekti.

Bonus:

Unutmayın önlem alma herhangi önümüzdeki sorunu çözmenin anahtarıdır. Egzersizin büyük bir rol oynadığı ve sigara içmekten olabildiğince uzak kalmanın sağlıklı bir yaşam sürdürmeye yardımcı olması sağlıklı bir kalple sonuçlanacaktır.

Bu semptomlar her kalp hastalığında mutlaka görünmez, ancak bu rahatsızlığın en yaygın uyarı işaretlerinden bazılarıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu