Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
GENEL

Varislere Veda Ediyoruz

Karamuk dikeni faydaları:


Karamuk dikeni halk arasında kadın tuzluğu olarak bilinir. Doğu Anadolu bölgeleri hariç diğer tüm bölgelerde yetişebilen karamuk dikeni sağlığımız için birçok yarar sağlar. Yaban mersinine benzeyen karamuk dikeninin faydalarını merak etmeye başladıysanız işte sizler için hazırladığımız karamuk dikeni faydaları.

Karamuk dikeni nasıl bir bitkidir?

Karamuk dikeni doğu Anadolu bölgesi hariç her yerde yetişebilen şekil olarak yaban mersinine benzeyen, ekşi tadı olan ve lezzetli bir tada sahiptir. Karamuk dikeninin meyveleri yendiği gibi yaprakları da yenmektedir. Yaprakları genellikle kurutularak şifa niyetine tüketilir. Karamuk dikenin en çok kullanılan kısmı kökleri ve yapraklarıdır. Karamuk dikeni 30 ile 100 cm yüksekliğinde üzeri tüycüklerle kaplıdır. Karamuk dikeni sağlığımıza sayısız faydalarıyla bilinir. Bu faydaların neler olduğunu merak ediyorsanız işte cevapları:


Karamuk dikeni faydaları nelerdir?

Karamuk dikenin sağlığımıza çok yönlü faydaları bulunmaktadır. Kısaca bunlardan bahsedecek olursak, Karamuk dikeninin, iştah açıcı, vücut direncini ve bağışıklık sistemini güçlendirici, Damar sağlığını arttırıcı örneğin gevşeyen damarların daralmasını sağlayıcı, Kusma ve mide bulantısını önleme etkisi, Vücudunuzda biriken mikropların ve toksinlerin vücuttan hızlı bir şekilde atılmasını sağlayıcı, Adet sancılarını azaltıcı etkisi ve adet kanamalarını düzenleyici etkisi, Bacaklarda ve vücudun belirli yerlerinde meydana gelen varislerin tedavisi, Yüksek tasiyona ve kanı sulandırıcı etkisi olması, Menopozda meydana gelen yan etkilerin neredeyse hepsini yok etmeye yardımcı olması, Gözde meydana gelen arpacık, göz iltihapları ve katarakt gibi sorunları tedavi ettiği bilinmektedir.

Karamuk dikeni meyveleri nasıl tüketilmelidir?


Karamuk dikeni meyveleri olgunlaştıktan sonra taze bir şekilde de yenilebilir aynı zamanda kurutularak da tüketilebilir. Meyvesinin taze ve kurutulmuş bir şekilde tüketilmesi besin değerlerinde herhangi bir azalma veya çoğalma etkisi yaratmaz.

Karamuk dikeni yaprağı nasıl tüketilir?

Karamuk dikeni çayı tarifi:

Malzemeler:

5 bardak kaynar su

20 gr karamuk kök veya yaprağı


Karamuk dikeni çayı yapılışı:

5 bardak kaynar su içerisine 20 gr kök karamuk ilave edin. Koyduğunuz kabın kapağını sıkı bir şekilde kapatın ve 5 dakika demlenmeye bırakın. Daha sonra günde 3 kez yemeklerden önce aç karnına tüketebilirsiniz. Ayrıca bu karışımı cilt hastalıklarında tonik olarak kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu