Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
PÜF NOKTASI

Uçuk Nasıl Önlenir?

Herpes labialis, ya da bilinen adı ile uçuk, 1. tip herpes simpleks virüsünün neden olduğu oldukça yaygın bir hastalıktır. Bu hastalık bulaşıcıdır ve insandan insana temas yolu ile geçer. Ayrıca, 2. tip herpes simpleks virüsünün de neden olduğu, ve oral seks ile yayılan uçuk vakaları da vardır..


Hastalığın Belirtileri

İlk belirtiler, cildin kızarması ve sızlamasıdır. Daha sonra küçük yaralar oluşur ve bazı durumlarda kaşıntı veya acı gibi rahatsızlıklar görülebilir. Bir çok insan sık sık bu hastalıktan muzdarip olur. Bazen hastalık tamamen iyileşmeyip yıllar sonra yeniden ortaya çıkabilir.


Ağızda uçuk çıkması nasıl bir histir?

Ağız uçuğu ile birlikte gelen ilk şey ağız çevresinde ve dudaklarda şiddetli acıdır. Bu acılara ateş ve lenf bezlerinin iltihaplanmasına bağlı boğaz ağrısı da eşlik edebilir. Ağzın herhangi bir bölgesinde oluşmaya başlayan şişlikler zaman içinde akıntılı bir yara halini alır ve kabuk bağlar. Bir kaç hafta içerisinde kendiliğinden kaybolur.

Aynı zamanda, grip, yüksek ateş, adet dönemleri, duygusal rahatsızlıklar, güneş ışığı, şiddetli soğuk, yorgunluk ve stres gibi etkenler de uçuk çıkmasına sebep olabilir.

Güvenlik önlemleri ve tavsiyeler

Mikroplu olma ihtimali yüksek olan vücut sıvılarından uzak durmak en iyisidir. Uçuğu olan birini öpmek veya başkasının çatal bıçağını kullanmak gibi davranışlardan kaçının. Ayrıca başkaları ile aynı bardağı veya tabağı kullanmamaya da özen gösterin.
Dudak kremi kullanmak, güneşe maruz kalmaya bağlı uçukları önlemek için iyi bir seçenektir.


Demir ve çinko, cilt sağlığı açısından çok önemli olan iki vitamindir. Bu nedenle, bu maddeleri düzenli bir şekilde alabildiğiniz, dengeli bir beslenme biçimi çok önemlidir. A, B, C ve E vitaminleri de büyük önem taşımaktadır.

Sarımsak doğal antibiyotiktir. Sabahları kahvaltıdan önce yiyin. Taze sarımsak bağışıklık sistemini güçlendirir ve ağız çevresini sterilize eder. Eğer kahvaltıdan önce sarımsak yiyemiyorsanız, kapsül olarak alın. Bu, doğal ve iyi bir gıda takviyesidir.
Bu hastalığın yayılmasını önlemede yardımcı olacak başlıca ipuçları bunlardır. Dudak nemlendiricisi kullanmayı da ihmal etmeyin ve cinsel ilişki esnasında kondom kullanın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu