Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
GENEL

Tırnağınızda Oluşan Şekiller Hangi Hastalığın Belirtisi?

Bu yazıdan sonra kendi tırnaklarınız ve etrafınızdakilerin tırnaklarına dikkatlice bakmanızda fayda vardır. Şuurlu bir biçimde bedeninize istikamet vermek için kendinizde oluşan tüm farklılıkların farkına varmalı ve rehabilitasyonunuzun ilk teşhisini koymalısınız. Kendi kendinize yaptığınız rehabilitasyonlar netice vermiyorsa netlikle mevzuyla alakalı uzman olan hekimlere müracaat etmenizde fayda vardır.


Tırnaklarınız beyazsa

Tırnaklarınızda oluşan beyazlıklar doğrudan böbrek ve karaciğer ile alakalıdır. Çoğu insana göre vitamin noksanlığı olarak da adlandırılan bu rahatsızlık protein ve gıda noksanlığından kaynaklı da olabilir. Aynı zamanda anemi ve demir noksanlığı gibi sebeplere de bağlanan bu beyazlıkları giderebilmenin yolları da mevcuttur. Demir ve çinko kapsayan yemekler yiyebilir bunun yanında C vitamini barındıran meyveler harcayabilirsiniz. Tırnağınızı aralıksız ıslatabilir ve gelişmesini bekleyebilirsiniz. Tüm bunlar netice vermiyorsa uzmanlara müracaat etmenizde fayda vardır.

Tırnaklarınız sarıysa


Tırnaklarınızda oluşan sarılıklar enfeksiyon ya da ciddi bir rahatsızlık bulgusu olabilir. Bunun yanı gizeme çok oje kullanıyor ve ojenizi çıkarıp başka bir oje sürerek tırnaklarınızı havalandırmıyorsanız da sarılıklar en büyük nedenler arasında yer almaktadır. Tırnaklarınızın sarılığını giderebilmek için E vitamini barındıran besinler ya da kremler kullanabilirsiniz. Hekim önerisiyle beraber ilaçla rehabilitasyonu da mevcuttur. Bunların yanı gizeme bir adet limonu bir kadehe sıkarak tırnaklarınızı limonla ovabilirsiniz.

Tırnaklarınız soluksa

Tırnaklarınızın soluk bir halde olması anemi ve kansızlık hastalığının bulgusu olabilir. Protein kapsayan yiyeceklerin harcanması önerilmektedir. Kırmızı et ve yumurta sarısı gibi yiyecekleri harcayarak tırnağınızı canlandırabilirsiniz.

Tırnaklarınızda çatlaklar varsa


Tırnaklarınızda çatlaklar ve çukurlar oluşuyorsa sedef hastalığının bulgusu olarak öğrenilmektedir. Kesinlikle uzman bir hekim tarafından görülmesi gerekmektedir.

Kırılan ve ince tırnaklarınız varsa

Tırnaklarınız en küçük bir darbede dahi kırılıyor ve uzarken incecik bir yapıya sahipse en ehemmiyetli sebeplerinden biri tiroit rahatsızlığı olabilmektedir. Tırnaklarınızın kırılmasıyla beraber saçlarınızda aşırıca dökülüyorsa bu rahatsızlığı göz önünde bulundurarak hekime gitmeniz gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu