Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
GENEL

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir? Ağrıyan Mide İçin Ne Yapmak Gerekir?

Mide ağrısı yaşadığınız dönemlerde genellikle çok zor durumda kalabilirsiniz. Mide ağrısına ne iyi gelir diye araştırma yapar ve çeşitli yazılar okursunuz. Gerçekten de mide ile ilgili yer alan problemler insanlara sıkıntılı durumlar yaratmaktadır. Bu yüzden nasıl engellenebileceği ve hafifletebileceği öğrenilmesi gerekir. Mide ağrısı arttığı zaman daha zor zamanlar yaşanabilmektedir. Geç kalınmadan önlem alınırsa tedavi daha etkili olabilir.


Mide Ağrısı Neden Olur?

Mide ağrısı oluşumuna sebep olan pek çok faktör yer almaktadır. Mide ağrısı nedenleri bilinmeli ve dikkat edilmesi gerekir. Beslenme sırasında her zaman sağlıklı yiyecekler tercih edilmelidir. Bunun yanında yağlı ve baharatlı yiyecekler mide ağrısına neden olmaktadır. Mide içinde bulunan asitleri daha da etkin hale getirerek ağrı oluşum durumunu tetiklemektedir.

Asitli ve gazlı içecekler, sigara ya da alkol, hareketsizlik, susuzluk, aşırı hamur işi de mide ağrısının oluşuma neden olmaktadır. Mide ağrısında etki eden bu zararlı koşullardan uzak durmak en doğrusu olmaktadır. Bunun yanında şekerli yiyecekler de çok fazla tüketildiği zamanlarda aynı şekilde mide ağrılarına neden olabilmektedir.


Mide Ağrısının Belirtileri

Mide ağrısı hemen öncesinde hafif yanma hissi başlamaktadır. Sonrasında ağrıya çevrilmektedir. Ayrıca kabızlık ve ishal gibi sorunlarda da bu etkenler belirtilerden sayılmaktadır. Mide ağrısında kişi bir anda da ağrı çekmekte ya da bu ağrılar zaman ilerledikçe etkisini arttırmaktadır. Mide ağrısı belirtileri karşısında ise kişi zor durumlar yaşamaktadır.

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Mide farklı nedenlerde dolayı bir tepki vererek ağrıya sebep olmaktadır. Uygulayacağınız basit yöntemlerle beraber sizlerde bu ağrıdan kurtulabilirsiniz.

Mide üşütmesi, aşırı yemek yeme gıda zehirlenmesi, , vücudunuzun alışık bulunmadığı gıdaları tüketme ve daha pek çok sebepten dolayı yaşanacak olan mide ağrıları günlük rutininizi bozacak kadar etkili olmaktadır. Mide ağrısı çekerken bazı şeyleri yeme fikri kulağa hoş gelmese bile bazı gıdalar midenizi yatıştırabilmek ve ağrıları hafifletmek adına sizlere yardımcı olabilir.

Mide ağrısı tedavisi dendiği zaman akla ilk olarak mide bölgesini rahatlatacak ilaçlar geliyor. Bu ilaçlar her zaman doktor muayenesi ile beraber vereceği önerileri sonrasında alınırsa daha iyi olmaktadır. Mide ağrısını hafifletmeye yarayacak ilaçlar başka bir rahatsızlığa sebep vermeyecek durumda alınmalıdır. Bitki çayları da mideye çok daha iyi gelecek ve ağrıları minimum dereceye düşürmektedir.


Ağrınız başladığı zaman daha rahat bir konuma geçerek, beslenmenize ara vermeniz gerekmektedir. Böylece ağrı bölgesinin nereden kaynaklandığını kolayca anlayabilirsiniz.

 • — Tarçın mide yanmalarını ve kusma hissini almaktadır.
 • — Hindistan cevizi sütlü içecek içerisine eklendiği zaman ise mideyi gevşetici ve gazı alıcı bir etki yaratmaktadır. Mide bulantılarını önlemektedir.
 • — Salatalarda veya mezelerde özellikle elma sirkesi tercih etmeniz gerekir.
 • — Fasulye, bezelye ve mercimekte yer alan bioflavionid maddesi, midenin koruma faktörünü arttırmaktadır.
 • — Ara öğün içerisine birer muz yemek, mide üzerinde oluşacak yanma hissini ortadan kaldırmaktadır. Muz, mide enzimleri ve hücrelerinin üretimini de en iyi şekilde arttırmaktadır.
 • — Meyankökü oldukça güçlü bir mide koruyucusu olarak bilinmektedir. Yapılan araştırmalara göre midedeki aşırı asidi azaltmaktadır.
 • — Haşlanmış karnabahar, mideye gelecek olan asit saldırılarından korur.
 • — Ispanağı buhar içerisinde pişirin ya da haşlayarak tüketin. Taze yapraklarını ise salata olarak yiyin.
 • — Çiğ patates suyu mide yanmasının doğal ilacı olarak bulunur. Patatesi soyup katı meyve püresinde suyunu sıkmalısınız. Su, havuç suyu veya kereviz suyu ile karıştırarak içmeniz gerekir.
 • — Meyvelerden elma ve vişne taze şekilde veya suyu çıkarılarak tüketildiği zaman ağrıların hafiflemesine neden olmaktadır. Bu şekilde mide fonksiyonlarını düzenleyerek, bağırsaklarda yer alan parazitlere karşı önlem alabilirsiniz.
 • — Düzenli beslenme ve uyku düzeni görülecek mide ağrılarına olumlu şekilde yansımaktadır. Aşırı derecede yemek tüketerek midenizi zor duruma sokmamanız gerekir.

Ihlamur, papatya, ada çayı ve melisa çayı her zaman midenize iyi gelen çayların başında gelmektedir. Bitkisel tedaviler mide üzerine her zaman en iyi etki eden tedavi yöntemleri arasında bulunmaktadır. Haşlanmış yiyecekler, yoğurt ya da süt de mide ağrılarına iyi gelmektedir.

Hafif ve açık havada yapacağınız yürüyüşler, derin nefes alarak verme egzersizleri de mideyi oldukça rahatlatabilen diğer etkenlerden sayılmaktadır. Mide tedavisi içerisinde her zaman uzman önerileri dikkate alınmalı ve bunların dışında herhangi bir takviye sağlanmaması gerekir. Mideye daha çok zarar verme riskini tamamen ortadan kaldırmanız gerekir. Mide ağrılarının tedavisinde doktorlar ve bitkisel işlemler en iyisi olmaktadır.

Bununla beraber ağrıyı geçirmek amacı ile mideyi sıcak şekilde korumak ve hava şartlarından korumak da en doğrusu olabilir. Mide ağrısı geçene kadar mutlaka ağır yiyeceklerden ve zararlı alışkanlıklardan da uzak durmanız gerekir


Mide tedavisinde sorunun sebebinin belirlenmesi oldukça önemlidir. Yapılacak olan tıbbi tedavide bu oldukça önemlidir. Doktorunuzun sizlere tavsiyede bulunacağı tıbbi müdahale yanında yine hekiminize danışmanız gerekir.

Zencefil: Zencefil genel olarak sindirim sistemi için oldukça faydalı bitkilerin başında yer almaktadır.. Orta boy zencefili iyice dilimleyerek ve bir bardak suda kaynatmalısınız. 5 dakika kaynatın ve süzmelisiniz. Dilerseniz tatlandırmak için zencefil çayına bal ekleyebilirsiniz.

Rezene: İdrar söktürücü, gaz giderici, ağrı azaltıcı ve antimikrobiyal özellikleri bulunan rezene hazımsızlık sebebi ile bir mide ağrısı için oldukça etkili doğal çözüm olabilir. Bununla beraber mide ağrısına da rezene çayının iyi geldiği düşünülüyor. Sıcak bir bardak su içerisine ezilmiş olan rezene tohumu atarak 5 dakika kaynatın. Soğuduktan sonra içebilirsiniz. Alternatif olarak, yemekten hemen sonra rezene tohumu, bir veya bir buçuk çay kaşığı çiğneyerek mide ağrısını azaltabilirsiniz.

Papatya: Papatya çok geniş yelpaze içerisinde sağlığımıza faydalıdır. Mide kaslarının rahatlamasından hazımsızlığın sebep olduğu mide ağrılarına kadar pek çok faydası yer almaktadır. Bunun yanında mide enfeksiyonu ve üşütmeden kaynaklanacak mide ağrısına iyi gelmektedir. Papatya stres ve depresyondan kaynaklanan mide ağrılarına faydalı oluyor. 6–7 adet kurumuş papatyayı bir bardak su içerisinde kaynatarak içerebilirsiniz.

Çadıruşağı: Ayrıca hing adı ile bilinen asafetida, gaz ya da hazımsızlığın sebep olduğu mide ağrılarını tedavi etmeye yardımcı olmaktadır. Bir bardak su içerisine çadıruşağını kaynatarak gün içerisinde 2–3 kere içmeniz mide ağrılarının tedavisinde başarılı olmaktadır.

Kimyon ve Limon: Alkalin içermiş olan kimyon pH dengesini sağlıklı seviyelere çekmekte, C vitamini bulunan limon suyu ise serbest radikalleri tam anlamı ile ortadan kaldırarak olası mide ağrılarını tedavi etmektedir. Kimyonu bir bardak su içerisine kaynattıktan hemen sonra 4–5 damla limon suyu ekleyerek tüketmelisiniz. Bununla beraber alternatif olarak limonun suyunu sıkarak kolayca içebilirsiniz.

Nane: Sindirim sistemi üstünde kas spazmlarına karşı oldukça etkili olarak bulunan nane, özellikle hazımsızlık ve gazın sebep olduğu mide ağrılarını gidermektedir. Gün içerisinde 2–3 bardak nane çayı tüketimi mide ağrılarını tam anlamı ile gidermektedir. Alternatif şekilde hızlı rahatlama için nane yapraklarını sizde çiğneyebilirsiniz.

Elma Sirkesi: Elma sirkesi gaz ya da hazımsızlıkların sebep olduğu mide ağrısını tedavi edilmektedir. Doğal antibiyotik olarak bulunan elma sirkesi mide ağrısını yatıştırmakta ve hazımsızlığı azaltmaktadır. Düzenli şekilde sabah aç karınla ve yatmadan önce yoğurt tüketmek mide ağrılarına iyi gelmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu