Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
PÜF NOKTASI

Evinizde Bulunan Bu Eşyalar Bir Gün Hayatınızı Kurtarabilir

Hiç doğa yürüyüşü yaparken kayboldunuz mu veya bilmediğiniz bir şehirde yanlış köşeden dönerek hiç bilmediğiniz bir sokağa çıktınız mı? Kendinizi bu tip durumlarda doğal olarak çaresiz hissedersiniz ve bir çözüm yolu ararsınız. Yoksa pes mi edersiniz? Bazen en sıradan günlük eşyalar bile hayat kurtarıcı çözümlere dönüşebilir. Birazdan bahsedeceğimiz şeylerin en az altı tanesinin evinde bulunduğuna adımız gibi eminiz. İşinize yarayan şekilde kullanarak hayatınızı şu ankinden çok daha kolay hale getirebilirsiniz.


Kredi Kartı

Paranın satın alamayacağı bazı şeyler vardır ve kredi kartı asla bir kayıp değildir. Ancak bazı durumlarda bir şeyler satın almak yerine kredi kartını çok farklı bir işlem için de kullanabilirsiniz. Issız bir alanda kredi kartını ne yapacağım şeklinde düşünüyor olabilirsiniz. Ancak eğer bir kıymık probleminiz var ise veya bir yerinize diken battı ve çıkarmanız gerekiyorsa kredi kartı imdadınıza koşacaktır.

Tek yapmanız gereken elinize batan şeyin kenarından kartınız ile yakalayıp yukarı doğru çekmek ve tüm sorunlarınız yok olacaktır.


Konserve Balık

Konserve balık açlığınızı yatıştırır ve size bol bol vitamin ve sağlıklı yağlar sağlar. Ancak içindeki yağların aynı zamanda bir muma dönüşmesine olanak sağlayacak kadar fazla olduğunu biliyor muydunuz? 2 – 3 saat dayanacak bir mum yapmanız mümkün! Tek yapmanız gereken üzerine ufak bir delik açarak rulo yaptığınız bir pamuğu içine batırmak ve yağı emmesini beklemek.
Ardından yaktığınız takdirde bahsettiğimiz gibi birkaç saatlik ışık kaynağınız olacaktır. Ayrıca içindeki yağı bu şekilde kullanmak balığınızı bozar mı diye düşünüyorsanız, merak etmeyin; bozmayacaktır.

Dudak Nemlendiricisi

Dudak nemlendiricisi mi yoksa mum mu? Biz iki işe birden yaradığını kanıtladık! Ayrıca bildiğiniz gibi yakılan mum odayı sadece aydınlatmaz ayrıca birkaç derece de olsa ısıtabilir. Acil durumlarda dudak nemlendiricinizi bir muma dönüştürmek gerçekten hayatınızı kurtarabilir.


Her kadının çantasında mutlaka dudak nemlendiricisi bulunur. Tek yapmanız gereken basit bir kumaşı mumunuza fitil olarak kullanmak için dudak nemlendiricinizin üstünden aşağı doğru batırmak. Böylece, birkaç saatlik ısı ve ışık kaynağı elde edersiniz.

Japon Yapıştırıcısı

Acil durumlarda japon yapıştırıcı gerçekten hayat kurtarabilir. Kanayan ve durmayan bir kesiğiniz var ise yapıştırıcı hastaneye ulaşana kadar kan kaybından bilincinizi kaybetmenizi engeller. Tek yapmanız gereken kesiğin üzerine ince bir çizgi şeklinde yapıştırıcıyı uygulamanız. Hem yaranız kapanacak hem de iltihap kapması engellenmiş olacaktır.

Ancak kullanırken dikkatli olmalısınız. Eğer yaranın içine kaçırırsanız kaşıntı ve yanma yapabilir ve artık kaşıma ihtimaliniz de kalmaz. Ayrıca deri altınıza yapıştırıcı enjekte etmek pek hoş sonuçlar doğurmayacaktır o yüzden mümkün olduğunca üst derinize ve sadece acil durum olarak uygulamanızı tavsiye ediyoruz.

Sütyen


Yardımınıza koşacak kimse yokken acil bir durumla karşı karşıya kalmanız olası bir durumdur. Eğer bulunduğunuz ortamda nefes almak duman, gaz veya toz sebebiyle oldukça zor hale geldiyse oldukça kolay bir yöntem mevcut. Tek yapmanız gereken sütyeninizi gaz maskesine dönüştürmek olacaktır.
Uzmanlar sütyenin burun ve ağzınızı tamamiyle kapadığı için oldukça kullanışlı olduğunu söylüyor. Ayrıca kopçalarını da başınızın arkasından bağlayarak tam bir maske elde edebilirsiniz ve bulunduğunuz ortamda sağlıklı düşünebilmek için vaktiniz olur.

Sirke

Sirkenin anti bakteriyel ve anti mikrobik etkilerinden hepimiz haberdarızdır. Bu sebeple acil durumlarda açık yaraya sirke uygulamak mikrop kapmasını engellemek akla gelen ilk çözüm olmalıdır. Küçük yanıklar, iltihaplanmalar ve küçük enfeksiyonlar sirke ile kolaylıkla tedavi edilir. Yaranızı hem tedavi etmiş, hem de temizlemiş ve mikrop kapmasını engellemiş olursunuz.

Ayrıca, sirkenin midenizi rahatlatma özelliği de vardır. Biraz suyla karıştırıp içtiğinizde, midenizin asiditesini azaltır ve yanma hissini ortadan kaldırır.

Kondom

21. yüzyılın ilk çeyreğinde artık kondomlardan haberdar olmayan kimse kalmamıştır diye umuyoruz. Gayet ortada olan kullanım amacı dışında da kondomlar gerçekten hayat kurtarıcı rol üstlenir. İhtiyacınız olduğunda yaklaşık 2 litre suyu bir kondomda saklayabilirsiniz.

Esnek ve sağlam oldukları için suyu bir yerden bir yere taşırken kap kacağınız yoksa en etkili yöntem kondom olacaktır. Ayrıca suyun içinden geçmeniz gerekiyor ancak ıslanmaması gereken elektronik eşyalarınız varsa bu sefer de onları kuru tutmak için kondom kullanabilirsiniz. Islak bir telefon asla işinize yaramayacaktır.
Aynı plastik poşetlerde saklarmış gibi kondomun içine eşyamızı koyarak güvenle ne yapmamız gerekiyorsa yapabiliriz.

Ayakkabı Bağcıkları

Ayakkabı bağcıkları zorlu koşullardan sizi kurtarmak için birebirdir. İki ağaç veya sütun arasına bir ip germeniz gerektiğinde kullanabilir, üzerine bir kumaş asarak geceyi geçirmenizi sağlayacak bir çadıra sahip olabilirsiniz. Zor zamanlarda, bir kancanın ucuna bağlarsanız sizin için olta misinası görevi bile görecektir.

Ayakkabı bağcıklarınızı kullanarak ateş bile yakabileceğinizi biliyor muydunuz? Tek yapmanız gereken bir vidanın etrafına ayakkabı bağcığınızı dolamak ve ileri geri sürterek ısıtmak, belli bir süre sonra bağcık alev alacak ve hazırladığınız çalı çırpıyı tutuşturmak için kullanabileceksiniz. İşte bu yüzden doğa yürüyüşçüleri ve kampçılar her zaman mümkün olduğunca uzun bağcıklı ayakkabılar giyerler.

Çorap

Çorapları kullanabileceğiniz alanların sayısı oldukça fazladır. Ayaklarınızı sıcak tutmanın yanında kirli bir su kaynağını filtre etmenize yaraması üzerine yoğunlaşalım istedik. Belki suyu bakteri ve diğer mikroorganizmalardan arındırmayacak ama hiç değilse içindeki çer çöp ve yosunlardan belki de bazı solucan türlerinden kurtulacaksınız.

Ayrıca çoraplarınızdaki tiftiklerden ateş yakabilir veya üşüdüğünüzde ellerinizi ısıtmak için kullanabilirsiniz.

Gözlük

Eğer hayatınızın herhangi bir döneminde gözlük kullandığınız için dört göz diye dalga geçildiyseniz, artık gözleriniz bozuk olduğu için kendinize kızmayı bırakın çünkü, gözlük kullanmak bir gün gerçekten hayatınızı kurtarabilir.

İlk ve en önemlisi, gözlüklerinizin ışığı yoğunlaştırması sayesinde kolayca ateş yakabilirsiniz. Tek ihtiyacınız kuru çalı çırpı ve güneş! Güneş ışığını gözlüğünüz yardımıyla çalı çırpının üzerine yoğunlaştırarak onları tutuşturabilirsiniz.

Ayrıca uzaktaki insanlara sinyal vermek içinde yine gözlüklerinizi kullanabilirsiniz. Eğer ciddi görme probleminiz yoksa saplarını ayırarak olta iğnesi yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu