Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
HABER

YASK BİR AY DAHA UZATILDI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca vaka sayısı en çok azalan ve artan illeri açıkladı. 10 ile dikkat çeken Bakan Koca normalleşme mesajı verdi. Öte yandan Türkiye’nin ko’ronavirüs tablosu da belli oldu. Son dakika haberine göre il bazında yeni tedbirleri alınmaya devam ediyor.


Valilik bir şehirde yeni kuralları devreye aldı.Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan son verilerek göre, Türkiye’de son 24 saatte 128 bin 387 Kov’id-19 testi yapıldı, 9 bin 205 kişinin testi pozitif çıktı, 74 kişi yaşamını yitirdi. Buna göre, son 24 saatte 128 bin 387 Ko’vid-19 testi yapıldı, 9 bin 205 kişinin testi pozitif çıktı, 74 kişi yaşamını yitirdi, hasta sayısı 649 oldu.


Son 24 saatte 10 bin 282 kişinin Ko’vid-19 tedavisi ya da karantinasının sona ermesiyle iyileşen sayısı 2 milyon 556 bin 785’e yükseldi. Test sayısı 32 milyon 939 bin 661’e ulaştı. Vaka sayısı 2 milyon 683 bin 971, vefat sayısı 28 bin 432, ağır hasta sayısı 1195 oldu.

Haftalık verilere göre, bu hafta hastalarda zatürre oranı yüzde 4,2, yatak doluluk oranı yüzde 48,5, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 60,3, ventilatör doluluk oranı yüzde 30,4, ortalama temaslı tespit süresi 8 saat, filyasyon oranı yüzde 99,9 olarak kayda geçti.


SAMSUN – 1 NİSAN’A KADAR ERTELENDİ

Samsun’da son günlerde yeni tip kor’onavirüs (Ko’vid-19) vaka sayılarında meydana gelen artışın önüne geçilmesi amacıyla, işlek caddelerde HES kodu uygulamasına geçilmesi, sinema salonlarının açılmasının 1 ay ertelenmesi kararlaştırıldı.Valilikten yapılan yazılı açıklamada, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunca sa-lgının yayılmasının önlenmesi, kontrol altına alınması ve halk sağlığının korunması için bazı tedbirler alındığı belirtildi.Tedbirlerin daha sıkı denetime tabi tutulmasına ve kontrollerin azami hassasiyet gösterilerek yapılmasına karar verildiği bildirilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

“Kurulumuzun ilimiz genelinde hayvan pazarlarının faaliyetlerinin geçici olarak durdurulması şeklindeki kararı devam edecektir. Faaliyetlerine 1 Mart’a kadar ara verilen sinema salonlarında bu sürenin, İçişleri Bakanlığı genelgesi doğrultusunda 1 Nisan’a uzatılması kararı alınmıştır. C-enaze namazları, ce-nazenin d-efnedileceği me-zarlıkta kılınacak ve din görevlileri ce-nazeye katılımın 30 kişiyle sınırlı olması konusunda azami hassasiyet gösterecektir.” Kent merkezinde insan kalabalığının fazla olduğu İstiklal, Gazi, Bankalar caddeleri ile Mecidiye Çarşısı’nda HES kontrol noktaları oluşturulmasına karar verildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Vatandaşların bu noktalarda kontrolleri yapıldıktan sonra girişleri sağlanacak. Kurulumuzun 29 Ocak’taki toplantısında alınan özel beden eğitimi ve spor salonlarının faaliyetlerinin 1 Mart’a kadar durdurulması kararı, 15 Mart’a uzatılmıştır. Kararlara uymayanlara, Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri uyarınca işlem yapılacaktır. Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195. maddesi kapsamında da adli işlem başlatılacaktır.”


AZALAN VE ARTAN İLLER AÇIKLANDI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından, yeni tip koro’navirüs (Ko’vid-19) salgınında bir haftada 100 bin nüfusta görülen vaka sayılarında en çok artış ve azalış olan illere ilişkin tabloyu paylaştı.

Bakan Koca, paylaşımında şu bilgileri verdi: “Geçen haftaya göre vaka sayısı 100 bin nüfusta en çok azalan illerimiz, Bayburt, Erzincan, Trabzon, Karabük ve Hatay. En çok artış olan illerimiz ise Ordu, Giresun, Samsun, Tokat ve Bolu. Normalleşmek için daha çok emek vermek gerekiyor.”KARABÜK Karabük v-akaların azaldığı iller içinde yer aldı. Öte yandan Karabük’te 5 katlı bir apartman,

koro’navirüs vakalarının ve temaslıların olması nedeniyle k-arantinaya alındı. Karabük 75. Yıl Mahallesi´nde bulunan bir apartman kor’onavirüs vakalarının tespit edilmesi ve temaslı sayısının fazla olması nedeniyle 10 gün süreyle karantinaya alındı. Polis ekipleri binanın çevresinde güvenlik önlemi alarak, şerit çekti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu