Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
GENEL

TONTON DEDE HAYATINI KAYBETTİ

Türk sineması ‘Tonton Dede’sini kaybetti!


Canlandırdığı babacan rolleriyle tanınan Atilla Pekdemir hayatını kaybetti.

Birçok yapımda canlandırdığı ‘Tonton Dede’ rolleriyle hafızalara kazınan Atilla Pekdemir hayatını kaybetti. 77 yaşında vefat eden oyuncu iki yıldır akciğer kanseriyle mücadele ediyordu. Kısa süre önce de koronavirüs hastalığına yakalanan ünlü oyuncunun İzmir’de hayatını kaybettiği belirtildi. Atilla Pekdemir’in vefat haberi başta sanat camiası olmak üzere sevenlerini yasa boğdu.


‘Bir ustayı daha yitirdik’

Ünlü oyuncunun vefatına ilişkin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Twitter hesabından yapılan paylaşımda şu ifadelere yer verildi: ‘Tiyatro ve sinemamızın kıymetli bir ustasını daha yitirdiğimizi üzüntüyle öğrendik. Merhum Atilla Pekdemir’e Allah’tan rahmet; ailesine, yakınlarına ve tüm sanat camiamıza başsağlığı diliyoruz.’

Atilla Pakdemir kimdir?

10 Şubat 1943’te, Giresun’da doğdu. Liseyi bitirdikten sonra Ankara Hukuk Fakültesine girdi. 1963’te konservatuvarın tiyatro bölümünü kazanınca hukuk eğitimine ara vererek konservatuvara devam etti. 1968 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu.


Konservatuvarın ilk yılında beş arkadaşı ile GRUP-6 Tiyatrosunu kurdu ve Türkiye’de ilk Bertolt Brecht oyununu sergiledi. Aynı yıl hocası Yıldız Kenter’in tiyatrosunda yine bir Brecht oyunu olan Üç Kuruşluk Opera ile profesyonel tiyatro hayatına başladı.

Gençlik Tiyatrosu’yla Almanya-Erlangen Uluslararası Tiyatro Festivalinde, Keşanlı Ali Destanı oyununda ‘Ali’ rolünü oynadı. Minur Özkul Tiyatrosu, Gülriz Sururi-Engin Cezzar, Üç Maymun Kabare, Nisa Serezli-Tolga Aşkıner, Ali Poyrazoğlu, Deve Kuşu Kabare, Levent Kırca, Sadri Alışık Tiyatroları’nda oyuncu ve yönetmen olarak çalışan Pekdemir, ‘Adını Sen Koy’, Yol Ayrımı’, ‘Hayat Yokuşu’ ve ‘İyi ki Varsın’ın da aralarında olduğu çok sayıda dizide yer alırken, Zeki Alasya ve Metin Akpınar’ın başrollerini paylaştığı 1977 yılı yapımı Aslan Bacanak filminde Akpınar’ın muavini Nazmi rolüyle de tanınmıştı.


İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu