HABER

Risk mevsim şartları nedeniyle giderek artacaktır

Bakan Koca’dan İstanbul açıklaması: Risk mevsim şartları nedeniyle giderek artacaktır .Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul ile ilgili yaptığı co-rona v-irüsü açıklamasında “Risk, mevsim şartları nedeniyle giderek artacaktır. İstanbul’daki vaka sayısı Türkiye toplamının yüzde 40’ına ulaştı. 28 ilçede vaka artış oranı yüzde 50’nin üzerinde. Toplantıda toplu taşımada ek seferler konulması ve saat düzenlemesi konuşuldu”


Son dakika… Bakan Koca’dan İstanbul açıklaması: Risk mevsim şartları nedeniyle giderek artacaktır
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul Valiliği’nde belediye başkanlarıyla bir toplantı gerçekleştirdi. Koca, İstanbul’da artış gösteren vaka sayıları ve tedbirlerin görüşüldüğü toplantı sonrası basın açıklaması yaptı.


Toplantıda toplu taşımada ek seferler konulması ve saat düzenlemesinin ele alındığını söyleyen Bakan Fahrettin Koca, şu açıklamalarda bulundu:

“TOPLU TAŞIMA, PAZARLAR MÜDAHALE BEKLEYEN ALANLAR”

* V-irüsün yayılmasına en elverişli yerlerden biriyiz. Uzun süre gösterdiğimiz başarıyı maalesef sürdüremedik. Gelinen nokta daha kuralcı ve disiplinli olmasını zorunlu kılmaktadır. Risk, mevsim şartları nedeniyle giderek artacaktır.

* İstanbul’da vaka Türkiye’nin yüzde 40’ını oluşturmuştur. 28 ilçede artış yüzde 50’nin üzerindedir. 11 ilçede artış oranı yüzde 50-60, 10 ilçede yüzde 60 oranındadır.


* Öne çıkan nedenlerinde biri tedbirlerin gevşetilmesi, diğeri ise kış sebebiyle İstanbul’a yoğun dönüşlerdir.* Bizlerden çözüm beklediğiniz konuların başında teması kaçınılmaz kılan kalabalık ortamlar olduğunu biliyoruz. Sosyal mesafe kuralının uygulanabilir haline gelmesi şartların iyileştirilmesine bağlıdır. Toplu taşıma, pazar yerleri, alışveriş mekanları müdahale bekleyen alanlardır.

“SİZDEN KURALCI OLMANIZI İSTEMEK ZORUNDAYIM”

 • * Yetkililerle bu sorunları tek tek ele aldık. Toplu taşımada risk devam ettikçe istediğimiz düzeyde başarılı olamayız.
 • * Otobüs, metrobüs, metro ve tramvay seferlerine ek seferler konması, saat düzenlemesi gündeme getirilmiştir.
 • * Kamu ve özel sektör çalışma saatlerinin gözden geçirilmesi ele alınan konulardan biridir. Kurumlar ofise gitmeden yapılması mümkün işleri, uzaktan erişimle evde yapılması sunulmalıdır.
 • * İstanbul’da sosyal mesafenin korunamadığı semt pazarları ve çeşitli alışveriş mekanlarında yaşanıyor. İlgili uzman ve planlamacıların gerekli çözümü bulacağını düşünüyoruz.
 • * Sizlerden tedbirlerden yana fedakarlık istiyoruz . Desteğinize daha önce olmadığı kadar ihtiyacımız var. Sizden kuralcı olmanızı istemek zorundayım. Maske, sosyal mesafe ve temizlik.

“ZORUNLU OLMADIKÇA AKRABA ZİYARETİ YAPMAYIN”

 • * Hayatımızı disipline sokmamız gerekiyor, kalabalık ortamlardan çekinmemiz gerekiyor.
 • * İzolasyonda olanlar evlerinden ayrılmasın, dışarıya çıkması gerekmeyenler lütfen evlerinden ayrılmasınlar.
 • * Yaşlılar ve kronik hastalığı olanlar kendilerini korumaya alsın. Memleketten dönenler mutat buluşmalardan kaçınsın.
 • * Zorunlu olmadıkça akrabalarla, başka ailelerle bir araya gelmeyin. Kutlama ve törenleri lütfen erteleyin.

“SALGINI GERİLETMEYİ BAŞARACAĞIZ”

 • * Salgınla savaşın bu aşaması disiplin istiyor. Ekiplerimizle hizmet ve operasyon kapasitemizi gözden geçirdik, güçlüyüz.
 • * Asıl başarı hastanelerimize olabildiğinde az ihtiyaç duyabilmektir. Sağduyunuza güveniyoruz.
 • * Vaka sayılarındaki artışlarda daha güçlü bir uyarı düşünemiyoruz. Bilim Kurulu toplantımızı Çarşamba günü İstanbul’da yapacağız.
 • * Bütün gücümüzle buradayız. Kararlı bir şekilde bizimle beraber olursanız şu andan itibaren salgını geriletmeyi başaracağız. Hepinize teşekkür ediyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı