Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
HABER

O LİSTE SIZDI

Aşı Olmayanları Şo/ke Edecek Gelişme! Yaptırım Li/stesi Sı/zdı


Ku/lislere göre hükümet, a/şı karşıtları için yaptırımları de/vreye so/kmayı t/artışıyor. Maçlar, sinema, tiyatro ve konser gibi etkinliklere sadece a/şılı olanların alınması gibi “pozitif ayrıştırıcı” yöntemlerin kullanılması önerisi hükümetin gündeminde.


Yaz dönemi boyunca uygulanacak p/andemi kuralları, gelişmelere bağlı olarak geliştiriliyor. Türkiye’nin sonbahar aylarına kadar nüfusun yüzde 70-80’inin a/şılanıp rahatlaması için hedef kitle olarak 18-35 yaş grubuna dönük özel çalışmaların yapılacağı belirtiliyor.

Maçlar, sinema, tiyatro ve konser gibi etkinliklere sadece a/şılı olanların alınması gibi “pozitif ayrıştırıcı” yöntemler kullanılabilecek.Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre; bazı illerde dar kapsamlı uygulanan gezici a/şı ekibi, özellikle illerin taşralarına ulaşmak için daha yoğun uygulanacak. Aşının ayağa gitmesi konusunda il yönetimleri inisiyatif alacak.


Gezici aşı çalışması, sağlık il müdürlükleriyle birlikte yürütülecek. Yaylalar, seralar ve tarlalar için gezici ekipler oluşturulacak.

Cami girişleri ve büyük pazar yerlerine aşı standı kurulabilecek. Tarım işçileri ile büyük yol şantiyelerine de ekip gönderilebilecek.

POZİTİF AYRIMCILIK

  • Aşı kampanyasına ilginin azalmadan sürdürülmesi için farklı mekanizmalar devreye sokulacak.Maske ve mesafe ile kurallara uyulması için denetimler arttırılırken, “pozitif ayrıştırma” uygulanacak.
  • Aşı yaptıranı ödüllendirmek adına maçlara, tiyatroya, sinemaya, konsere aşısı olanların gitmesine ilişkin planlama tartışılıyor.
  • Aşıya en az ilgisi olan 18-35 yaş grubunun sisteme böylece dahil edilebileceği değerlendiriliyor.

ÜÇ AY ÇOK ÖNEMLİ

Yapılan toplantılarda, önümüzdeki üç ay içerisinde en az 15 milyon kişiye daha aşı yapılması gerektiği, bunun sağlanması durumunda sonbahara güvenli girileceği değerlendiriliyor.Aşı kampanyasının başında aşı olanların bir ay sonra ikinci dozlarına sıra geldiğinde günlük aşı sayısının 2 milyon doza çıkması gerektiği, aksi durumda aşılama oranında gerileme olacağı belirtiliyor.


6-10 BİN BANDI

  • Delta varyantının Türkiye’de görülmesinden sonra oranı araştırılıyor.
  • Bu varyantın Türkiye’deki vakalar arasındaki oranının yüzde 5’e yaklaştığı belirtiliyor. Normalleşmeyle birlikte yaz boyunca vaka sayısının 6-10 bin bandına çıkabileceği ifade ediliyor.

NORMALLEŞME YANLIŞ ANLAŞILMASIN

Uzmanlar, toplumsal normalleşmenin yanlış anlaşıldığını, bireysel kuralların devam ettiğinin anımsatılması gerektiği söylüyor:

“Maske-mesafe konusunda taviz verilmemeli. Psikolojik olarak sokağa çıkma yasağının olmaması, gece dışarıda kalabilmeyi, kuralsızlık olarak algılamamak gerekir.

Sadece toplumsal yaşamda uyulması gereken kurallar gevşedi. Bu nedenle yaz aylarında pandemide müzminleşme yaşanmaması için hem denetimlerin iyi yapılması, hem de kurallara uyulması gerekir.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu