Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
HABER

MARTTA NORMALLEŞECEK ŞEHİRLER

1 Mart itibariyle normalleşme için ilk adım atılıyor. Kriterlere göre 100 binde 10 v-akanın altındaki iller düşük, 11-35 arası ise orta ri-skli sayılacak. İlk normalleşme de düşük ve orta ri-skli illerde başlayacak.


Güncel rakamlara göre Hakkari ve Şırnak n-ormalleşmenin ilk başlayacağı iller olacak.Normalleşme için geri sayım başladı! Sınır 35 bin olacak, güncel rakamlara göre en şanslı iller Hakkari ve Şırnak


Ko-ronavirüs s-algınıyla m-ücadele kapsamında alınan önlemler, va-ka ve ve-fat sayılarında belli bir düşüş yaşanmasına sebep oldu. Uzun süren kısıtlama döneminin kademeli olarak sona ereceği müjdesini ise geçtiğimiz Kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan verdi.

NORMALLEŞME 1 MART’TA BAŞLIYOR

Buna göre 1 Mart’tan itibaren tüm şehirler kendi va-ka, v-efat, hastane doluluk oranları ve a-şılama uygulamalarındaki son duruma göre normalleşebilecek. İllerdeki kı-sıtlamalar düşük, orta, yüksek ve çok yüksek olarak belirlenen dört -isk kademesine göre e-snetilecek ya da genişletilecek.


“YÜZ BİNDE 35’E KADAR OLAN İLLERDE KONTROLLÜ A-ÇILMA”

Hürriyet’in haberin göre Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Kultufan Turan, beklenen güne ilişkin olarak, “Normalleşmenin ayak seslerini duymaya başladık. Yüz binde 10’un altında vaka sayısı olan illerde kişiler, kendi tedbirlerini uygulamaya devam ederek, hijyen kurallarına uyarak, açılmaya başlayacak. Ancak yüz binde 35’e kadar olan illerde kontrollü açılma olacak. Örneğin önce küçük işletmeler açılacak. Ancak bunun üzerinde olan illerde açılma şimdilik zor görünüyor” dedi.

NORMALLEŞMEYE EN YAKIN HAKKARİ VE ŞIRNAK

Vaka sayısı yüz binde 10’un altında olan iller 1 Mart itibarıyla hemen normalleşmeye başlayacak. Bu illerin başında ise Hakkâri (3.21) ve Şırnak (3.91) geliyor. Prof. Dr. Turan, “Hakkâri ve Şırnak gibi v-aka sayısı yüz binde 10’un altında olan iller maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyarak açılabilecekler. Ancak sıkı takip edilecekler. 14 günlük takip sonrasında v-aka sayılarında artış olursa bu illerde yeniden kapanma olacak” dedi.

RENKLERE GÖRE, KADEME KADEME

Bakan Koca konuya ilişkin daha önce yaptığı açıklamada, illerin risk durumlarına göre mavi, sarı, turuncu ve kırmızı renklere ayrılacağını ve risk hesaplamalarının da vaka sayılarına göre belirleneceğini söylemişti. O kriterler şöyle olacak:Düşük risk (Mavi): Yüz binde 10’un altında v-aka görülen illerOrta risk (Sarı): Yüz binde 11-35 arası vaka olan illerYüksek risk (Turuncu): Yüz binde 36-100 arası vakası bulunan illerÇok yüksek risk (Kırmızı): Yüz binde 100’ün üstünde vaka seyri görülen iller.


KARADENİZ ALARM VERİYOR

Son haritaya göre en çok v-akanın görüldüğü ilk 5 il ise yine Karadeniz’de. Ordu’da her 100 bin kişiden 228’inde virüs tespit edildi. Ordu’yu Giresun (217.51), Trabzon (207.54), Samsun (102.94) ve Rize (200.08) takip etti. En riskli il Ordu’da Valilik, dün aldığı ek kararla misafirliğe gitme, taziye ziyareti ve gün gibi sosyal aktivitelere izin verilmeyeceğini duyurdu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu