Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
HABER

İKİSİNİDE ÜST ÜSTE

Kahramanmaraş’ta 1997 ve 2000 yılında işlenen iki cinayete dair soruşturma devam ederken yeni detaylar ortaya çıktı.


Fatma Erdem’in (28) annesi Zeynep Tanıdır ile babası Sıddık Kadıoğlu 1997 yılında, Fatma henüz üç yaşındayken boşandılar. Fatma, annesiyle birlikte yaşamaya başladı.


Daha sonra da babasının ailesinin yanına geçti. Annesi Zeynep ile de telefonda konuşmaya devam ettiler. Annesi sık sık onu görmeye geliyordu. En son 2000 yılında görüştüler. Fatma o yıl ilkokula başlayacaktı. Annesi onu görmeye gelmeyince babası, anneannesi Hayriye Tanıdır’ı aradı. Anneanne Hayriye “Zeynep Almanya’ya gitti” deyince, eski kocası “Bir günde Almanya’ya mı gidilir?” diye tepki gösterdi. Ancak Zeynep’ten bir daha da haber alamadılar.

‘ANNEM NEREDE?’

Yaşı küçük olduğu için Fatma, anneannesine bir şey soramadı. Ancak yaşı büyüdükçe annesinin akıbetine dair merakı da artmaya başladı. 15 yaşına geldiğinde annesinin akıbetini öğrenmek için anneannesi Hayriye Tanıdır’ın yanına gitti. Annesini sordu. “Annen Almanya’ya gitti, 5 sene sonra da seni yanına alacağını söyledi” cevabını aldı. Ancak tatmin olmadı. Yaşı ilerledikçe araştırmaları arttı. Teyzesine, eniştesine annesini sormaya devam etti. Sonunda 2015’te polise başvurdu. “Annem kayıp, ne olur onu bulun” dedi. Ancak annesinden bir haber alamadı.7


‘YURTDIŞI YALANI’

Şüpheleri bitmedi. Çünkü dedesi Arap Tanıdır da yakın tarihlerde kaybolmuştu. Nüfus müdürlüğüne başvurduğunda annesinin de dedesinin de farklı ülkelerden adres bildiriminde bulunduğunu öğrendi. Ancak şüpheleri daha da arttı. Çünkü annesinin kaybolmasıyla ilgili soruşturmada ne pasaport kaydına ne de yurtdışına çıkış kaydına ulaşılabilmişti. Yani annesi yurtdışına hiç çıkmamıştı. Şüpheleri artınca tekrar polise başvurdu. “Anneannemin, annemi ve dedemi öldürmüş olabileceğinden şüpheleniyorum” dedi. Savcılık devreye girdi. Kahramanmaraş Emniyet Müdürlüğü’nün özel ekibi olayı detaylı ve titizce soruşturmaya başladı.

FIÇIYA KOYMUŞLAR

Savcılığın talimatıyla aralarında anneanne Hayriye Tanıdır (75), oğlu Mehmet Tanıdır ve kızı ve damadının da bulunduğu 8 kişi gözaltına alındı. Oğul Mehmet Tanıdır cinayeti itiraf etti. Annesi Hayriye’nin, babası Arap Tanıdır’ı 1997’de tüfekle vurarak öldürdüğünü, evin arka bahçesinin duvarının dibine gömdüğünü anlattı. Kız kardeşi Fatma’yı da 2000 yılında öldürdüğünü, onu da fıçıya koyarak aynı yere bu kez beraber gömdüklerini, üzerine de beton döktüklerini anlattı.


Gömdükleri yeri gösterdi. Anne Hayriye, kızı Zeynep’i de zehirleyerek öldürmüş.

Ön sorguda olayı anlatan Hayriye Tanıdır daha sonra avukatı eşliğindeki ifadesinde ve savcılıkta susma hakkını kullandı. Hayriye Tanıdır, oğlu Mehmet Tanıdır ve olayda onlara yardım eden Fahri Çiftçi tutuklandı.

Cinayetleri tespit eden soruşturma, yıllardır annesini arayan 28 yaşındaki Fatma Erdem’in anne özlemiyle başlamıştı. Cinayetlerin işlendiği ev, şehrin dış mahallelerinden birinde. Etrafı boş, yakınında başka ev olmayan, küçük bahçeli bir gecekondu. Cinayet itiraflarının ardından bahçe böyle kazılmıştı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu