HABER

HERYERDE GÖRÜLÜYOR

KA/bus büyüyor… İstanbul’da bir çok ilçede görüldü: İBB uyardı


İstanbul’da özellikle çocukların vücutlarında ya/ra oluşmasına neden olan sivrisinekler bir çok ilçede görünmeye başladı. İBB ise SMS ile sivrisinek uyarısında bulundu…


Avcılar Yeşilkent Mahallesi’nin ardından özellikle çocukların vücutlarında yaraya neden olan sivrisinekler bir çok ilçede ka/bus olmaya başladı.

Ara sokak ve parklarda da i/laçlama yapılmasını isteyen mahalle sakinleri, evlerinin camlarına sineklik takarak önlem almaya çalıştı.


“ÇOK RAHATSIZ EDİCİ OLUYOR”

30 senedir Ferahevler Mahallesi’nde oturduğunu söyleyen Bülent Demirci, “Çocuklarda özellikle izleri falan görebiliyoruz. Çok rahatsız edici oluyor. Benim de 3 tane çocuğum var. İki dakika duramıyoruz, aşırı derecede sivrisinek var. Çocuklarımız var ve sivrisinek deyip geçmemek lazım, bulaşıcı hastalık da olabilir. Çocuklarımızda kaşınmaktan dolayı yara ve iltihaplanma da oluyor” diye konuştu. Daha fazla i/laçlamanın yapılması gerektiğini söyleyen bir başka mahalle sakini, parklar ile çıkmaz sokakların da i/laçlanmasını istedi.

“İ/LAÇSIZ BAHÇEYE İNEMİYORUZ”

Mahalle sakini Ahmet Sarıkaya da, “Sarıyer bölgesi yeşil olduğu için genelde oluyor. İ/laçlama yapılıyor ama yetersiz kalıyor. Değişik bir sinek, diğerlerine benzemiyor” ifadelerini kullandı. 9 yaşındaki bir çocuk ise, “Bizim bahçede sinek dolu. Herhalde yuva yapıyorlar. Isırınca bir hafta falan geçmiyor izleri. İlaçsız bahçeye inemiyoruz. Değişik bir sinek” diye konuştu.

İBB’DEN UYARI YAPILDI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ise sivrisineklere SMS yoluyla yapılan uyarıda bulundu.


Gönderilen mesajda, “Değerli İstanbullular, belediyemiz, göl, dere gibi büyük alanlarda sivrisinekle m/ücadele etmektedir. Bidon, havuzlar ve saksı altlığı gibi su birikebilen alanlar sivrisinekler için iyi bir üreme kaynağıdır. Bir bardak suda çevreyi rahatsız edecek kadar sivrisinek üreyebilmektedir. Sivrisineklerle hep birlikte mücadele edelim” denildi. Mesajın sonunda bir de bir animasyon filmi l/inki paylaşıldı.

Sivrisineklerin üreme alanlarının gösterildiği animasyon filminde “Sivrisineklerin üreme alanlarının yüzde 80’i insan eliyle oluşur” gibi bilgilere yer verildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu