Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
HABER

HASTALIKTAN KURTULANLARI BEKLEYEN GERÇEKLER

Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, C-ovid-19’un beyinde kalıcı hasarlar bırakabileceğini dile getirerek, “Hastalığı ağır biçimde geçirenlerde inme oranının daha yüksek olduğu veya daha önceden inme hastalığı geçirenlerin ko-rona vi-rüs ha-stalığını daha a-ğır geçirdikleri bilimsel olarak tespit edilmiştir” ifadesini kullandı.


Akciğerlere oldukça k-ötü bir etki bırakabilen k-oronavi-rüs, b-eyni de olumsuz olarak etkileyebiliyor, ciddi bulgularla k-alıcı h-asarlara yol açabiliyor. Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Be-yin ve S-inir Cerrahisi Klinik Şefi Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, şu sözleri aktardı: C-ovid-19 hastalarının yüzde 60’ının baş ağrısı şikayetiyle hastaneye baş-vurduğunu, hastaların ortalama yüzde 5’inin ise inme geçirdiğini, bundan daha düşük oranlarda beyin ka-namaları görüldüğünü, yüzde 20 oranında ise beyin ve sinir ka-ynaklı etkilenmelerin olduğunu bildirdi.


K-ORKUNÇ GERÇEK AÇIKLANDI

Klinik bulguları hafif olanlarda koku-tat alamama, baş ağrısı, bulantı, kusma h-issi gibi beyini de etkileyecek bazı olaylara neden olabildiğini belirten Ökten, daha ağır durumlarda ise özellikle ‘inme’ gibi durumların görüldüğünü aktardı. Doç. Dr. Ökten, “Hastalığı ağır biçimde geçirenlerde inme oranının daha yüksek olduğu veya daha önceden inme hastalığı geçirenlerde Co-vid-19 hastalığını daha ağır geçirdikleri bilimsel olarak tespit edilmiştir” ifadesini bildirdi. Ko-rona vi-üsün beyin damarlarını da olumsuz olarak etkilediğini dile getiren Doç. Dr. Ökten, “Beyin ka-nalamarında artış yaşandı.

Ayrıca bazı hastalıkları örneğin Guillain Barre gibi bazı rahatsızlıkların oranlarının arttığı gözlenmektedir. Bu hastalıkta en çok rastlanan şikayet baş ağrısıdır. Eğer hastanın beyin sapı etkilemişse özellikle solunum yollarını da etkileyerek hastada ciddi anlamda daha ağır durumlara yol açabilir. Dünyada 65 yaş üstü hastalarda en fazla hastalanma ve ö-lüm oranı beyin hastalıklarından olmaktadır. Onun dışında uykusuzluk tabi ki önemli bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Bunun dışında kaygı nedeniyle değişik ps-kiyatrik semptomlar veya bulgular olabilir. Son tanımlamalardan birisi ko-ronafo-bi mesela” diye belirtti.


K-orona vir-üsün beyinde kalıcı hasarlara yol açabileceğine dikkat çeken Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, şunları söyledi: “Özellikle inme geçirenlerde vücutta bilinç değişikliklerinden tutalım da vücudun bir tarafında hafif bir kuvvet kaybından tam bir kuvvet kaybına kadar yol açabilir. Konuşma bozukluğuna yol açabilir, görme bozukluğuna yol açabilir, onun dışında çeşitli nör-opsiki-yatrik semptomlara neden olabilir.

Bir de Co-vid-19’un beyinde veya vücudumuza sinirsel anlamda yaptığı hasarlardan bir tanesi de halk arasında yüz f-elci olarak bilinen durumdur. Hastalarda halk arasında ep-ilepsi ve sara olarak tanımlanan nö-bet geçirme riski de yüksektir. Bu gibi belirtiler verebilir.” diyerek sözlerini noktaladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu