HABER

DÖRT AY SONRA ZARAR GÖRÜYOR

Corona virüsü ile ilgili korkutan sonuç: 4 ay sonra organlar zarar görüyor


İngiltere’de yapılan bir araştırma corona virüsü semptomlarını uzun süre taşıyan genç ve daha önce ciddi bir sağlık sorunu olmayan bireylerin vücutlarının uzun vadede zarar gördüğünü ortaya çıkardı. Uzmanlar, “Geçmeyen Covid-19 belirtisi gösterenlerin iç organları 4 ay içinde zarar görüyor” dedi.


2019 yılının son haftalarında Çin’de ortaya çıktıktan çok kısa bir süre sonra küresel bir salgın halini alan corona virüsü ile ilgili çarpıcı bir araştırma yapıldı.İngiltere’de corona virüsü bulaşan ve yorgunluk, nefes darlığı, beyin sisi ve ağrı gibi belirtileri geçmeyen genç ve sağlıklı bireyler üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda “uzun Covid-19” olarak literatüre geçen durumun vücuda uzun vadede etkileri gözler önüne serildi.

Uzmanlar, geçmişte ciddi bir sağlık sorunu yaşamayan ve genç bireyler arasında Covid-19 belirtileri geçmeyenlerin birçok iç organında hasarların meydana geldiğini açıkladı. Araştırmayı yürüten bilim insanları, “Enfeksiyon ilk bulaştıktan dört ay sonra birçok organda hasarın etkisi görülüyor” açıklamasını yaptı.


Semptomları geçmeyen 60.000’den fazla insanın sadece İngiltere’de bulunduğunu belirten uzmanlar, bu hastaların halsizlik, beyin sisi, nefes darlığı ve eklem ağrıları yaşadıklarını duyurdu.

HASTALIK İLE DOĞRUDAN BAĞLANTILI

İngiltere’de “uzun Covid-19” konusunda uzmanlaşan doktor, hemşire ve terapistler, hastaların fiziksel ve psikolojik semptomlarını incelerken, yaklaşık 500 “düşük riskli” bireyin MR sonuçlarını, kan testlerini ve fiziksel durumlarını analiz etti. Araştırmayı yürüten kardiyolog Amitava Banerjee, “İlk 200 hastanın yüzde 70’inde bir ya da daha çok organda hasar meydana geldiğini tespit ettik. Bunlar kalp, ciğerler, böbrekler ve pankreaslar. Bunlar hastalığın bulaştığı andan 4 ay sonra etkileniyor. İyi haber ise bu hasar hafif düzeyde. Hastaların yüzde 25’inde iki ya da daha çok organ etkilenmiş durumda” dedi.

University College London’da doçent olarak çalışan Banerjee, “Verileri ve değişen sonuçları izleyerek bu etkinin devam mı edeceğini yoksa iyileşeceğini göreceğiz” derken semptomlarla zarar gören organlar arasında bir bağlantı olduğunu dile getirdi. Araştırmaya göre kalp ve ciğerlerinde sorun olan hastalarda nefes darlığı meydana gelirken, pankreas ya da böbreklerdeki sorunların da sindirim sistemleriyle ilgili semptomlarda zarar gördüğü belirtildi.


Araştırmaya katılanların Covid-19’dan önce sağlık durumları ile ilgili kapsamlı bir analiz yapılmadığını da aktaran Banerjee, katılımcıların ortalama yaşının 44 olduğunu da dile getirdi.

BEYİNDE DOKU DEĞİŞİMİ YAŞANIYOR

Öte yandan İngiliz The Guardian’ın elde ettiği ayrı bir araştırmaya göre ise Covid-19 teşhisiyle hastaneye kaldırılan 58 hastanın yüzde 60’ının ciğerlerinde, yüzde 29’unun böbreklerinde, yüzde 26’sının kalbinde ve yüzde 10’unun karaciğerinde, hastalıktan 2-3 ay sonra bile rahatsızlık belirtileri çıktı. Bu araştırmada beyindeki bazı bölümlerde doku değişimi de yaşandığı belirtildi.

Imperial College London’da imünoloji alanında uzmanlaşan Profesör Danny Altmann, “Semptomları geçmeyen Covid-19 yaşayan hastalarda organlara ne gibi etkisi olacağı bilinmiyor. Bu araştırmalar, hastalığa ve semptomlarına karşı başlayacağımız uzun yolculukta ilk adım olabilir” ifadesini kullandı. Altmann farklı uzmanlık alanı olan doktorların birlikte çalışması gerektiğini de vurguladı.

İngiltere’den Covid-19 aşısı hamlesi: 6 bin kişi katılacak

İngiltere’de corona virüsü (Covid-19) ile mücadele sürecinde yeni bir aşı testi başlıyor. Yeni aşı testine İngiltere’den 6 bin kişi katılacak.

Covid-19 salgını ile mücadele sürecinde aşı çalışmalarına devam eden İngiltere, Belçikalı ilaç firması Janssen tarafından geliştirilen Covid-19 aşısının insan üzerindeki testlerine başlıyor. Aşı testlerine İngiltere’den 6 bin kişinin katılması planlanırken, bu sayının diğer ülkelerin desteği ile 30 bine ulaşmasını bekleniyor.

Test süreci, katılımcıların yarısına 2 ayda bir 2 doz aşı uygulanarak gerçekleştirilecek. Janssen tarafından geliştirilen aşı, başka bir aşının ön çalışmalarda Covid-19’a karşı yüzde 90 koruma sağladığının açıklanmasından bir hafta sonra gündemde yerini aldı. Belçikalı firma, geliştirdiği yeni aşıda genetiği değiştirilmiş grip virüsü kullanarak, vücutta bağışıklık sistemini uyarmayı ve Covid-19 karşı koruma sağlamayı hedefliyor.

“DAHA FAZLA AŞIYA İHTİYAÇ VAR”

Janssen firması tarafından geliştirilen aşı ise İngiltere’nin şu ana kadar denediği 3. aşı olacak. Daha önce Janssen firması, katılımcılarına tek doz aşı uyguladığı bir test daha gerçekleştirmişti. Firma bu yeni testte ise 2 doz uygulamasında aşının etkisinde artma olup olmayacağını gözlemlemeyi planlıyor.

Bilim insanları ise, salgının sona ermesi için daha fazla Covid-19 aşı türüne ihtiyaç olduğunu belirtiyor. Ulusal Sağlık Araştırmaları Enstitüsü (NIHR) Southampton Klinik Araştırma Tesisi Müdürü Profesör Saul Faust yaptığı açıklamada, “Farklı firmaların tarafından geliştirilen aşıları takip etmemiz çok önemli. Geliştirilen aşıların nasıl bir etki göstereceğini bilmiyoruz. Aynı zamanda tek bir firmadan aşı tedarikinin verimli ve güvenli olacağından emin olamayız” ifadelerini kullandı.

Daha önce Pfizer ve BioNTech tarafından geliştirilen aşının başarısı dünya genelinde dikkatleri üzerine çekmişti. Fakat Pfizer ve BioNTech tarafından geliştirilen aşı henüz kullanım için onaylanmazken, ayrıca aşının halen yaşlılarda ne kadar etkili olduğu veya Covid-19’a karşı bağışıklığın ne kadar sürdüğü ise bilinmiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı