Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
HABER

15 YAŞ ALTINA ARTIK YOK

AK Parti’nin Meclis Başkanlığı’na sunduğu yeni yasa teklifine göre, sıfır atık ve ulusal ölçekte depozito yönetim sistemi kurulmasına yönelik faaliyetlerde bulunmak üzere Türkiye Çevre Ajansı kurulacak.


15 Yaş Altına Yasak Geliyor

Trafikte kullanımı yaygınlaşan elektrikli scooter’lar yasaya girecek. E-scooter’ların sürücüsü olabilmek için 15 yaşını doldurmuş olmak gerekecek. Düzenlemeyle ilçe belediyelerinin otopark gelirlerini, büyükşehir belediyesine aktarması uygulamasına son veriliyor.


AK Parti, Türkiye Çevre Ajansı’nın Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni Meclis Başkanlığı’na sundu. Teklifte yer alan bazı önemli düzenlemeler özetle şöyle:

Türkiye çevre ajansı

Sıfır atık ile kaynak verimliliğini artırmak ve ulusal ölçekte depozito yönetim sistemi kurulması ve işletilmesine yönelik faaliyetler için Türkiye Çevre Ajansı kurulacak.Geri kazanım katılım paylarının kanunun yürürlük tarihine kadar yüzde 10’u; yürürlük tarihinden 31 Aralık 2025’e kadar ise yüzde 15’i ajansa aktarılacak.


Depozito sistemi

Depozito sistemi uygulamasının başlangıcı 1 Ocak 2021’den 1 Ocak 2022’ye ertelenecek. Mevcutta kapsamında yalnızca ambalajlar bulunan depozito sistemine, pil, elektrikli ya da elektronik eşyalar, lastikler de dahil edilecek.

E-scooter

Trafikte yaygınlaşan elektrikli scooter’lar (e-scooter) yasaya girecek. Bisiklet yollarını ve şeritlerini kullanabilecek e-scooter’ların sürücüsü olabilmek için 15 yaşını doldurmuş olmak gerekecek.

E-scooterler, otoyol, şehirlerarası karayolları ve azami hız sınırı saatte 50 kilometrenin üzerinde olan karayollarında kullanılamayacak; bunlarla sırtta taşınabilen kişisel eşya harici yük ve yolcu taşınması yasak olacak. Büyükşehir belediyeleri, bisiklet ve e-scooterlerin yol, şerit, park ve şarj istasyonlarını yapmakla görevlendirilecek. Belediyeler tarafından bir e-skuterden günlük 16.66 kuruş işgal harcı alınacak.Büyükşehir belediyelerinin ulaşım ana planlarında bisikletli ulaşıma yer vermesi zorunlu hale gelecek.


Otopark geliri

İlçe belediyelerine bölge otoparkı, kapalı ve açık otoparklar yapma, işletme ve bunlara ruhsat verme görevi verilecek. İlçe belediyelerinin otoparklardan elde ettikleri gelirleri, büyükşehir belediyesine aktarması uygulamasına son verilecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu