GENEL

MİLYONLARCA KİŞİYE ÇİFTE MÜJDE! HEM MAAŞ HEM DE İKRAMİYE…

Milyonlara müjde! Hem ikramiye alınacak bununla birlikte Maaş Ağustos geldi, emeklileri bayram ikramiyesi coşkuı sardı. Bin lira meblağındaki ikramiye için süreç haftaya başlamış olacak.

Ayrıca 9 milyon emekliye erken maaş kararıplanlanıyor. SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklilerinin gözü Ağustos ayının gelmesiyle birlikte bayram ikramiyesine çevrildi. Hızla çıkarılan yasa ile bu yaz ikramiye hakkına kavuşan emekliler, Ramazan Bayramı öncesi meydana getirilen ödemenin peşinden, ikinci bin lirayı da bu ay alacak. İkramiye için süreç önümüzdeki hafta başlamış olacak. Yasaya gore, ikramiyenin Kurban Bayramı`ndan önce ödenmesi gerekiyor. Kurban Bayramı 21 Ağustos`ta başlıyor. Ayın 20`si bayram arefesi oluyor.

18-19 Ağustos da hafta sonuna denk geliyor. Bu nedenle ikramiye ödemeleri 17 Ağustos`a kadar yapılacak. İlk ikramiye 15 Haziran`da başlamış olan Ramazan Bayramı öncesi 7-8 Haziran tarihlerinde ödenmişti. Ağustos`taki ikramiyenin de ayın 6`sı ile 10`u arasındaki bir tarihte verilebileceği belirtiliyor. Kati zamanı ise toplumsal Güvenlik Kurumu duyuracak. Ek olarak bu ay SSK ve Bağ-Kur emeklilerine maaşlarının da erken ödenmesi bekleniyor. SSK emeklileri her ayın 17`si ile 26`sı arasında, Bağ-Kur emeklileri de 25`i ile 28`i içinde maaşlarını alıyor.

Bazı emeklilerin maaş ödemesi bayrama denk geliyor. Bundan dolayı maaşların erken ödenmesi gündemde. Erken maaş müjdesi çıkarsa ödemeler 13-17 Ağustos arasında yapılacak. Bu konudaki sonucun da ikramiye tarihiyle beraber açıklanması umut ediliyor. Karar çıkarsa, ortalama 9 milyon SSK ve Bağ-Kur emeklisi Kurban Bayramı`na maaşı cebinde girmiş olacak. DUL VE YETİME DE ÖDENECEKHangi kurumdan emekli olursa olsun, maaşı ne kadar olursa olsun, toplumsal Güvenlik Kurumu`ndan maaş alan tüm emekliler biner lira ikramiye alıyor.

İkramiyeden vefat eden emeklilerin gerçek sahibi yakınları da yararlanıyor. Vefat eden eşlerinin maaşını alanlar, anne veya babalarından aylık bağlananlar hisseleri oranında ikramiye alıyor. Örneğin; eşinden yüzde 50 ölüm aylığı bağlanan bireyin bayram ikramiyesi 500 lira olacak. Babasından yüzde 25 ölüm aylığı bağlanan çocuğa 250 lira ikramiye ödenecek. (TAKVİM)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir